Time Table

BLACK SWAN DANCE COMPANY 2017 TIMETABLE!

Monday

Studio 1

3:45 - 4:15

Imagine

Miss Emily

4:15 - 5:00

Pre-Primary Ballet

Miss Danielle

5:00 - 5:45

Grade 2 Ballet

Miss Danielle

6:00 - 7:00

Grade Four Ballet

Miss Danielle

7:00 - 8:15

Advanced Ballet

Miss Danielle

Studio 2

3:30 - 4:00

Private Lesson

Miss Georgia

4:00 - 5:00

Contemporary Level 1

Miss Georgia

5:00 - 6:00

Contemporary Level 2

Miss Georgia

6:00 - 6:30

Private Lesson

Miss Georgia

Tuesday

Studio 1

3:30 - 4:00

Private Lesson

Miss Danielle

4:00 - 5:00

Primary Ballet

Miss Danielle

5:00 - 6:00

Intermediate Foundation

Miss Danielle

6:00 - 7:00

Contemporary Level 4

Miss Danielle

7:00 - 8:00

Grade 7 Ballete

Miss Danielle

Studio 2

4:00 - 4:30

Imagine

Miss Emily

4:30 - 5:15

Turns & Leaps

TBA

Wednesday

Studio 1

10:00 - 10:30

Bums & Bubs

Miss Sarah

3:30 - 4:00

Private Lesson

Miss Danielle

4:00 - 5:00

Grade Two Ballet

Miss Danielle/Georgia

5:00 - 6:00

Junior Troupe

Invite Only

6:00 - 7:00

Intermediate Troupe

Invite Only

7:15 - 8:00

Adults Jazz

Miss Danielle

Studio 2

4:00 - 5:00

Grade One Ballet

Miss Danielle/Georgia

5:00 - 6:00

Grade Four Ballet

Miss Georgia

Thursday

Studio 1

3:30 - 4:00

Private Lesson

Miss Danielle

4:00 - 4:45

Grade One Ballet

Miss Danielle

4:45 - 5:45

Intermediate Foundation

Miss Danielle

5:45 - 7:00

Contemporary Level 6

Miss Danielle

7:00 - 8:15

Advanced Ballet

Miss Danielle

Studio 2

4:00 - 4:45

Junior Ballet

TBA

Friday

Studio 1

4:00 - 5:00

Cheerleading

Miss Sarah

5:00 - 5:30

Private Lesson

Miss Danielle

5:30 - 6:00

Private Lesson

Miss Danielle

6:00 - 7:00

Grade Seven Ballet

Miss Danielle

7:00 - 8:15

Advanced Ballet

Miss Danielle

Studio 2

3:30 - 4:00

Private Lesson

Miss Chelsea

4:00 - 4:45

Junior Hip Hop

Miss Chelsea

5:00 - 6:00

Sub-Intermediate Hip Hop

Mr Chelsea

6:00 - 7:00

Intermediate Hip Hop

Mr Chelsea

7:00 - 8:00

Boys Hip Hop

Mr Durant

Saturday

Studio 1

9:00 - 10:00

Junior Jazz & Tap

Miss Danielle

10:00 - 10:45

Imagine Jazz & Tap

Miss Danielle

10:45 - 11:45

Test 2 Jazz & Tap

Miss Danielle

11:45 - 12:30

Bronze Medal Jazz

Miss Danielle

12:30 - 1:00

Bronze Medal Tap

Miss Danielle

1:00 - 1:45

Bronze Star Jazz

Miss Danielle

1:45 - 2:30

Bronze/Silver Tap

Miss Danielle

2:30 - 3:30

Silver Star Jazz

Miss Danielle

3:30 - 4:30

Gold Jazz

Miss Danielle

4:30 - 5:30

Intermediate Jazz

Miss Danielle

Studio 2

10:00 - 10:45

Junior Acro

Miss Sarah

10:45 - 11:30

Sub-Intermediate Acro

Miss Sarah

11:45 - 12:30

Intermediate/Advanced Acro

Miss Sarah